Keş!f Uluslararası Yarışması 10 Yaşında!

!f İstanbul, 2008 yılından bu yana her yıl, Keş!f Uluslararası Film Yarışması'yla "sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış" kriterlerini gözeterek en çok "İlham Veren Yönetmen"i belirliyor. Farklı ülkelerden 9 sıradışı film, yönetmenleri ve uluslararası jüri Istanbul'da buluşuyor ve bizi en çok heyecanlandıran filmi belirliyor.

Dünyada ve Türkiye'de ilk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlerin izini süren !f Istanbul, jürinin seçtiği filme $10.000 ile destek veriyor.

Yarışma kapsamında ayrıca Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) belirlediği bir jüri de özel ödül veriyor.


10. ULUSLARARASI KEŞ!f YARIŞMASI JÜRİSİ

Florent Herry

Florent Herry 1963 yılında Morlaix’de doğmuş Belçikalı görüntü yönetmenidir. Belçika Sanat Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra ilk görüntü yönetmenliği deneyimini Thibaud Staib ve Emmanuel Sylvestre’nin The Perme adlı kısa filmleriyle yapmış sonra da aynı ikilinin uzun metrajı Andre le magnifique’le işbirliğine devam etmiş ve bu filmle 2000 yılında Paris Film Festivali’nden Özel Jüri Ödülü kazanmışlardır.

1998 yılında Türk sinemasının en özgün yönetmenlerinden olan Reha Erdem’in ilk uzun metrajlı filmi Kaç Para Kaç’la çalışmaya başlayan Herry, filmin 73. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Film katagorisinde Türkiye tarafından aday gösterilmesinden beri bu işbirliğine hala devam etmektedir.

Reha Erdem ve Herry yıllar içerisinde kendilerine özgü bir görsel dil ve estetik oluştururken bu işbirliği ulusal ve uluslararası birçok festivalde de ödüllerle taçlandırıldı. Bunlardan sonuncusu 2016 yılında Venedik’te Yeni Ufuklar Bölümü’nde jüri özel ödülüne değer görülen !f 2017 programında da yer alan Koca Dünya’dır.

Nesrin Cavadzade

1982’de Azerbaycan’ın Bakü kentinde doğdu. 11 yaşında Türkiye’ye geldi. Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca Şahika Tekand Studio Oyuncuları’nda oyunculuk üzerine eğitim aldı. 2007’de ilk sinema filmi Pazar - Bir Ticaret Masalı’nda rol aldı. Bir yıl sonra Dilber’in Sekiz Günü filmindeki rolüyle Erzurum, Bursa ve Ankara film festivallerinde En İyi Kadın Oyuncu seçildi. 2011’de Güzel Günler Göreceğiz ve Yangın Var filmlerindeki rolüyle Ankara’da En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Samanyolu, Al Yazmalım, Ağır Roman, Yeni Dünya, Küçük Ağa gibi televizyon dizileriyle geniş kitlelere ulaşan oyuncu, 2014’te Kuzu ile Antalya’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Richie Mehta

Mehta’nın ilk uzun metraj filmi Amal (2007), uluslararası festivallerde 30’un üzerinde ödül kazandı; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo da dahil olmak üzere 6 dalda Genie ödülüne aday gösterildi; Playback dergisinin ‘Son 10 yılın En İyi 10 Kanada Filmi’ listesine girdi. Amal’ın ardından Mehta, bilim kurgu türündeki I'll Follow You Down (2013) adlı filmini, onun hemen ardından da, galasını Venedik Film Festivali’nde yapan Hintçe filmi Siddharth'ı (2013, !f 2014) çekti. Siddharth çeşitli uluslararası festivallerde 25’in üzerinde ödüle layık görüldü ve 2015 yılında En İyi Yabancı Dilde Film dalında Altın Küre’ye aday gösterildi. Mehta’nın son projesi ise, yapımını Google’ın üstlendiği, aynı gün içinde kendi hayatlarından kesitler kaydeden çok sayıda insanın çekimlerini birleştirerek Hindistan’daki hayatın bir gününü resmeden Bir Günde Hindistan (2016, !f 2017) adlı belgesel film oldu.

SİNEMA YAZARLARI DERNEĞI (SİYAD) JÜRİSİ

Barış Saydam

1983, İstanbul doğumlu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Altyazı dergisinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. 2008’de Avrupa Sineması isimli web sitesini kurdu. 2011 yılında Hayal Perdesi dergisinde web sitesi editörlüğüne başladı ve derginin yayın kurulunda görev aldı. TÜRVAK bünyesinde çıkartılan CineBelge isimli derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 2012’den beri Sinematek Derneği’nde Film Analizi dersi veriyor. 2013 yılından beri Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesinde koordinatör yardımcılığı ve içerik editörü olarak görev yapıyor. Ayrıca ‘Giovanni Scognamillo’nun Gözüyle Yeşilçam’ (2011), ‘Sinemada Tarih Yazımı’ (2015), ‘Erol Ağakay: Yeşilçam’a Adanmış Bir Hayat’ (2015), ‘Oyuncu, Yönetmen, Senarist, Yapımcı Yılmaz Güney’ (2015) ve ‘Karanlıkta Işığı Yakalamak: Ahmet Uluçay Derlemesi’ (2016) isimli kitapları da bulunuyor.

Janet Barış

1982 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra başladığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri yüksek lisans programını 2006 yılında tamamladı. Yeni Film, Bant, Birgün, Antrakt Sinema Gazetesi ve Arka Pencere gibi çeşitli yayın organlarında sinema yazıları yazdı. Agos ve Taraf gazetelerinin sinema yazarlığını üstlendi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri bölümünde başladığı doktora programını Ağustos 2013’te tamamlayarak doktor unvanını aldı. Nişantaşı Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaktadır.

Murat Tırpan

1975 yılında İzmir’de doğdu ve filoloji eğitimi aldı. Bir süre Türkçe dersleri verdikten sonra beyazperdenin büyüsüne kapılıp akademik kariyerine sinema alanında devam etti. Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sinema-TV ve Film Tasarımı bölümlerinde okudu. Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi farklı üniversitelerin Sinema-TV bölümlerinde akademisyen olarak çalıştı. Akademik, yarı-akademik ve popüler mecralarda film eleştirileri yazmaya başladı. Başta Altyazı dergisi olmak üzere, Cumhuriyet, Yeni Sinema, Ayrıntı Dergi, Psikeart, Episode Dergi gibi süreli yayınlarda film eleştirileri yazıyor. Halen Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölüm Başkanı da olan Tırpan sinema kuramı, film eleştirisi, film dili, sinema tarihi gibi kuramsal dersler yürütüyor.