Aşk & Başka bi Dünya – Bir Uluslararası Yarışma ve Tanışma Platformu dördüncü yılında!

Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın amacı, yarattıkları dünyalarda umut ve cesaret veren yollara, yöntemlere ve birlikteliklere işaret eden sinemacılarla ve lmleriyle tanışmak. Aşka ve başka bi’ dünyaya; yaratıcılığımızla, zekâmızla ve yumuşak gücümüzle yapabileceklerimize dair inancımız artık daha da önemli. Dünyadaki değişimlere eleştirel gözlerle ve yumuşak kalplerle bakabilen, başka bir dünya hayaline tutkulu, sinemayla yapılabilecek müdahalelerin yaratıcı gücüne inanan aktivist sinemacıların bir araya geleceği bir yarışma bu; barışa, özgürlüğe ve eşitliğe dair bireysel ve kolektif hareketlere ilham vermesini ümit ediyoruz. Aşk & Başka Bi’ Dünya Uluslararası Yarışma jürisinin seçtiği bir filme $10.000 ile destek veriyoruz.


4. AŞK VE BAŞKA Bİ’ DÜNYA ULUSLARARASI YARIŞMASI JÜRİSİ (2017)

Ai Weiwei

Ai Weiwei, 1967 Pekin doğumlu bir güncel sanatçı. İnsan hakları aktivisti olarak birçok işe imza atmış olan Ai, Çinli otoriteler tarafından 2011 yılında tutuklandı ve üç ay boyunca kimseyle görüştürülmeden tutuklu kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra da kendisine yurtdışına çıkma ve kamusal alanda konuşma yasağı getirildi, devlet tarafından sürekli gözetim altında tutuldu. Ai’nin muhalif ve provokatif duruşu, hem yakın dönemde ürettiği işlerin karakterini belirleyen, hem de bu işlerin alımlanma biçimine etki eden başlıca unsur. Heykel, fotoğraf ve kamusal sanat çalışmalarını politik bakış açısıyla ve kendine has sanatsal üslubuyla şekillendiren Ai, Çin’deki güncel toplumsal ve politik meselelere dönük eleştirel bir yaklaşım geliştirirken sıklıkla geleneksel Çin sanatlarına başvurur. İğneleme, yineleme ve normalde yan yana gelmeyecek şeyleri bir araya getirme gibi teknikler kullanarak geleneksel imgelerin sembolik gücünü yeniden canlandırır ve tanıdık imgeleri yepyeni bir çerçeveye yerleştirerek anlamlarını yeniler. Aynı zamanda bir yazar ve küratör de olan Ai, sanatsal pratiğini disiplinlerarası bir düzlemde kurar. Ünlü sanatçı sosyal medyayı da kullanarak küresel çapta kamuoyuyla ilişkiye geçmekte ve çeşitli büyük ölçekli projeler üzerinden çağdaşı olan sanatçılarla diyaloğunu sürdürmekte.

Ece Temelkuran

1973 yılında İzmir’de doğan gazeteci ve yazar Ece Temelkuran, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı; yirmi yıl boyunca muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı. Gazetecilik yıllarında pek çok kez “en çok okunan yazar” oldu. 1996’da Alman hükümeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçildi ve Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Kadın hareketi, siyasi tutuklular, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. Türkiye’nin en bilinen yazar ve politik yorumcularından birisi olan Temelkuran’ın makaleleri Der Spiegel, Berliner Zeitung, Le Monde Diplomatique, The New York Times ve The Guardian gibi pek çok prestijli mecrada yayımlandı. Uluslararası Af Örgütü ve Prens Claus Vakfı’nın davetlisi olarak Amsterdam’da 2013 yılı için “Özgürlük Konuşması”nı yaptı. Temelkuran’ın kitapları tiyatro oyunlarına dönüştürüldü ve Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Hırvatistan dahil olmak üzere on üç ülkede yayımlandı. Yazarın bugüne kadar yayımlanan kitapları ise şöyle: ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ (1996), ‘Oğlum Kızım Devletim - Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri’ (1997), ‘Kıyı Kitabı’ (2002), ‘İç Kitabı’ (2002), ‘Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar’ (2004), ‘İçeriden Kıyıdan Konuşmalar’ (2005), ‘Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita!’ (2006), ‘Ne Anlatayım Ben Sana!’ (2006), ‘Ağrının Derinliği’ (2008), ‘Muz Sesleri (2010)’, ‘İkinci Yarısı’ (2011), ‘Kayda Geçsin’ (2012), ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ (2013), ‘Devir’ (2015), ‘Euphorie und Wehmut’ (Çılgın ve Hüzünlü) (2015).

Khalid Abdalla

Khalid Abdalla 1980 yılında İskoçya’nın Glasgow şehrinde doğdu. Cambridge Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı. Kültürel ve bağımsız medya alanlarında çalışmaları bulunan Abdalla; oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak da tanınıyor. İdeolojik değişimlerle yapısal değişikliklerin birbirine koşut gitmesi gerektiğine inanan, yaratıcı yönüyle politik yönünü dengeleyen bir üretim pratiğine sahip. Uçuş 93 (2006), Uçurtma Avcısı (2007), Yeşil Bölge (2010), Kaplanlar (2016) ve 2013 yılında Sundance’te Seyirci Ödülü alan, Oscar’a da aday olan belgesel Meydan oyuncu olarak yer aldığı dikkat çekici yapımlardan bazıları. !f 2017 Keş!f yarışması filmlerinden biri olan Şehrin Son Günlerinde’nin (2016) de başrolünde yer alıyor ve filmin yapımcılığını üstleniyor. Abdalla, kültür-sanat ve alternatif medya alanında Cimatheque, Zero Production and Mosireen gibi kâr amacı gütmeyen oluşumların kurucuları arasında.