Bu Hikaye Benim!

17 Şubat 2018 (15:00 - 17:30), A Corner in the World X bomontiada ALT

Atölye Yürütücüsü: Pelin Turgut

Dil: Türkçe


Odada bir bebek olduğunu düşünün, kendini nasıl hemen belli eder. Ciğerleri sonuna kadar çalışır, bağırır, kahkaha veya çığlık atar. Bebekler doğal olarak kendi sesleriyle temastalar. Araya giren ailevi koşullanmalar, okul, toplum veya içinde bulunduğumuz kültürün baskısı, ‘o olmaz’ ‘bu yapılmaz’; derken, çoğumuz, gerçek sesimizi bir yerlerde unutuyoruz. Hikayemiz var, anlatmak istiyoruz; belki film çekmek, resim yapmak, şiir yazmak istiyoruz, fakat daha başlayamadan kendimizi susturuyoruz. Hep bir başkasını daha ehil görüyoruz. Hakkım yok, diye düşünüyor veya olmayacak engeller üretiyoruz. Ya da başlıyoruz ama bitiremiyoruz. Utanç, suçluluk ve korku: Tanıdık dostlar.

Bu deneyim ve paylaşım bazlı çalışmada, kendi sesimizle tanışacağız. Hikaye anlatma tekniklerini kullanarak kendimize dair kişisel bir hikayeyi yaratmayı, anlatmayı ve paylaşmayı öğreneceğiz. Kendi sesimizi duyacağız. Herhangi bir ön deneyim gerektirmez. Katılım mekan kapasitesiyle sınırlı.

Kayıt için lütfen atolye@ifistanbul.com adresine mesaj atın.


Pelin Turgut / www.pelinturgut.com

Bizi biz yapan hikayelere olan ilgisi yaptığı her şeyin altında yatar. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Film Festivali ve !f Sundance Senaryo Lab’nin kurucularından. Uzun yıllar Reuters, Time dergisi ve The Independent gibi yayınlar için Türkiye muhabirliği yaptı. Hikaye anlatıcılığı, ritüel, bedensel pratikler ve mitolojiyi bir araya getiren eğitimler düzenliyor. Gruplarla yaptığı çalışmalarda insan yaşamının büyüsü ve biricikliğini temel alır.