!f’te Yedinci Gün!


!f bir haftayı geride bıraktı!

Keş!f Uluslararası Yarışması’nda Keş!f Ödülü’ü için yarışan Brezilyalı João Dumans ve Affonso Uchoa ikilisinin Rotterdam ve San Sebastián’da yarışan ilk uzun kurmacaları “Araby / Arap” dün izleyiciyle buluştu. Gösterimden sonra filmin yönetmenlerinden Affonso seyircilerle sohbet etti.

Yönetmen filmin adının nerden geldiğini şöyle anlattı: “Filmin ismini aldığı kaynaklardan biri James Joyce’un Araby adlı kitabı. Bu en son seslendirme kısmını yazmaya başladığımız da filmde kurduğumuz yapıların hikâye anlatımının James Joyce’un Dubliners kitabına çok benzediğini fark ettik. Bunlar her zaman kısa bir aydınlanma anı yaşayan sıradan insanların hayatlarıyla ilgili. Ve bu çok gerçek hayattan gelen ve gerçek hayta geri giden bir şey. Ben kimin ve benim hayatım ne gibi bir yerden geliyor.” Arap’ın olağanüstü başrol oyuncusu için “Filmde bizim için çok önemli olan başroldeki karakterimiz Aristides’di. Bizim arkadaşımız ve daha önceki filmimde oynadı. Brezilya trajedisi diyebileceğimiz bir hayatı var ve bizim için önemli olan onun ya da onunkine benzer bir hayatı anlatabilmekti.” cümlelerini ekledi.

Arap filmini kaçıranlar 22 Şubat Perşembe günü saat 16:00’da Cinemaximum Kanyon’da izleyebilirler. Bilet al!

Diyarbakır’ın Heyecan Veren Yeni Sesi

!f Yeni İzleyici Ödülü için yarışan, Mehmet Salih Demir’in yönettiği, Diyarbakır merkezli bağımsız sinema ekolünün son örneği “Cano”nun gösteriminin ardından film ekibiyle birlikteydik.

Yaklaşık bir yılda çektiklerini, 5-6 arkadaş olarak imece usulü çalıştıklarını ve çekimlerin Diyarbakır, Mardin ve Mardin’in köylerinde geçtiğini anlatan Salih, ilk uzun metraj filmi olan Cano için “Baudelaire’in Aylak karakteri bir karakter çekmek vardı aklımda. Kendimle yüzleşmek için bu filmi çekmeye karar vermiştim.” diyerek filmin yolculuğundan bahsetti. Kara mizahın oldukça hâkim olduğunu ve bunun yayılmasının gerektiğini düşünen yönetmen film boyunca “İnsan neyi unutur, neden unutur sorusunu filmin başından itibaren seyirciye bırakmak istedik.” dedi. Oyuncu Lütfü İrdemSenaryonun ilk aşamasından beri beraber olduğumuz için aslında aynı kişiyi anlatan iki kişinin bir araya geldiği bir hikayeydi. Cano karakterini özellikle ben oynamak istemiştim. Bizi asıl birleştiren şey bizim aramızdaki samimiyet. Hepimiz birbirimizin işlerinde yer alıyoruz ve biz bu durumdan çok mutluyuz.” diyerek hem filme hem de arkadaşlıklarına değindi.

Cano’yu izlemek ve ekiple sohbet etmek isteyenleri 24 Şubat Cumartesi günü saat 11:00’de Cinemaximum City’s Nişantaşı’na bekliyoruz! Bilet al!

Uzak Evren’in Özel Konukları

Keş!f Uluslararası Yarışması’nda Keş!f Ödülü için yarışan “Uzak Evren / Distant Constellation” filminin ekibi de bugün tekrar izleyici ile sohbet etti. Filmin yönetmeni Shevaun Mizrahi, yapımcılarından Deniz Buga ve katılımcılarından Serkis, İzzet ve Harun filmin sürecini paylaştı. Okumak için tıklayın!

!f Türkiye’den Sinemacılar Buluşması

Geceyi gelenekselleşen !f Sinemacılar buluşmasıyla kapattık. Cezayir’de gerçekleşen ve Yeni Film Fonu’nun yeni fonlama dönemi, !f Doc Lab başlangıcı, !f Yeni seçkisi ve Türkiye’de 50 noktaya her ay bağımsız film seçkisi götürecek olan !f2’nin tüm yıla yayılacak olmasının konuşulduğu gecede hem yeni hem eski dostlar bir arada olmanın keyfini yaşadı.

+ There are no comments

Add yours