!f’te Üçüncü Gün!


!f İstanbul üçüncü gününü geride bıraktı!

Dünya festivallerinde büyük beğeni toplayan ve İstanbul’da bir huzurevinde büyülü bir zaman aralığı ve oyunculuğu yakalayan Uzak Evren / Distant Constellation nihayet Türkiye prömiyerini de !f’te yaptı! Keş!f yarışması filminin yönetmeni Shevaun Mizrahi ve filmin yapımcılarından Deniz Buga bizlerle. Mizrahi, babasının büyüdüğü mahallede geçen filminin çıkış noktasını şöyle anlattı: “Annem Amerika’da, babam burada yaşıyordu. Babamı ziyaret ettiğimde, her Türkiye’ye gelişimde bu (yaşlılar) evinden haberdar oldum. İlk önce film yapmak gibi bir amacım yoktu. Sinematografi çalışıyordum ve oradaki tanıdığım insanların portrelerin yapmaya çalışıyordum. Böyle böyle onların hikayelerini öğrenmeye başladım.” diyerek anlattı. Filmdeki insanların çoğunun artık hayatta olmadığını söyleyen Mizrahi, yalnızca Sarkis’in yaşadığını ve bir sonraki gösterimde onunla tanışabileceğimizi söyledi.

Shevaun Mizrahi, 21 Şubat Çarşamba günü saat 16:00’da Cinemaximum City’s Nişantaşı sinemasında gösterilecek olan filminin sonrasında tekrar izleyiciyle buluşacak. Buradan bilet alabiliyorsunuz.

 

2008 yapımı “iki süper film birden”i Kinogamma ile 2009’da yönetmeniyle birlikte !f’e konuk olmuş olan ve !fKoliklerin yakından tanıdığı Siegfried, 2017 çıkışlı, dört kadını tüm kırılmışlıkları ve güzellikleriyle ele aldığı son filmi Riga / Riga (Take 1) ile bu sene tekrar izleyicileriyle buluştu.

Film sonrası sohbette Siegfried filmi için “Aslında küçük küçük parçalar yazıyordum ve sonra insanlarla tanışıyordum onlara bunu oynar mısın diyorum. Bazen buluşmadan bir iki saat önce bir şeyler yazıyordum. Bazen önümüzden bir turist rehberi geçiyordu tamam sen turist rehberi olabilirsin diyordum. Dolaysıyla bir caz parçası gibi oradan oraya akan bir şey gelişti.” dedi. Dokuz günde çektiği filminin montajının 2 yıl sürdüğünü anlattı.

Riga’yı kaçıranlar 19 Şubat Pazartesi günü saat 21:30’da Cinemaximum Kanyon sinemasında izleyebilirler! Buradan bilet bulabilirsiniz.

 

  • Çello, perküsyon ve piyano eğitimi almış olan Siegfried, 21 Şubat Çarşamba akşamı Korhan Futacı, Volkan Öktem ve daha birçok sürpriz isimle Sinematic Sessions / Sinematik Seanslar’da buluşacak. Peyote’de çıkacak olan müzisyenlerin emprovize gecesini kaçırmayın.

 

Ve !f bu akşam en renkli anlarından biri olan açılış gecesini Babylon’da gerçekleştirdi. Bizi yalnız bırakmayan Ah! Kosmos’a yaşattığı mükemmel deneyim için, Jakuzi’den Kutay Soyocak ve Palmiyeler’den Mertcan Mertbilek’e gecenin nabzını attırdıkları için, Ati & Aşk Üçgeni’ne en saklı duygularımızın tercümanı oldukları için ve bizimle birlikte olan tüm !f-severlere çok teşekkür ederiz!

+ There are no comments

Add yours