!f’te İkinci Gün!


!f tüm heyecanıyla devam ediyor!

!f Yeni yarışmacısı olan İstanbul Ekoları ve ekibi bugün izleyicilerle buluştu. Belgeselin yönetmeni ve senaristi olan Giulia Frati, yapımcısı Mehmet Altıoklar, görüntü yönetmeni Davide Stampa, müziklerini düzenleyen Bruno Pucella ve filmin ana karakterleri olan Hurdacı Kâmil, Funda ve Tahribad-ı İsyan !f’teydi. Gösterimin ardından yapılan söyleşide, Frati, İstanbul’a 2007’de geldiğini, şehre âşık olduğunu söyledi ve “Bu bir aşk hikâyesiydi aslında” dedi. Filmde rol alan ünlü hip-hop grubu Tahribad-ı İsyan da, “Biz de söz yazarken ya da şarkı yazarken olduğu gibi, 10 yıl sonrasında geriye baktığımızda güzel bir anı olması için oynadık bu filmde. 10-15 yıl sonra çocuklarımıza ‘burada şu vardı, bu vardı’ diye anlatabileceğimiz bir film olmuş” dedi.

Filmin yapımcılarından, oyuncu Mehmet Altıoklar ise, filmde katkısının bulunmasından duyduğu mutluluğu şu sözlerle açıkladı: “Yaklaşık 1000 bölümlük dizi yaptım, beş de uzun metraj film… Ama hiçbiri bana bu film kadar dokunmadı!”

Kaçıranlar için “İstanbul Yankıları”, yarın saat 13:00’te Cinemaximum Akasya sinemasında bir kez daha gösterilecek.

Bugün ayrıca Türkiye’den Kısalar bölümünün iki seçkisi daha heyecanlı yönetmenleri eşliğinde gösterildi.

Duvarın İki Yanı derlemesinin filmlerinden olan Bıraktığın Yerden, Hükmü Yok, Boğaz ve Kuyuda Başlayan Yolculuk‘un yönetmenleri gösterim sonrası seyircilerle buluştu. Benim Annem Cumartesi şarkısıyla tanıştıktan sonra Cumartesi Annelerini araştırmaya başlayan Bıraktığın Yerden’nin yönetmeni Volkan Güney Eker filmini yaptığı araştırmalar sonucunda başkaları da görsün ve öğrensin diye yapmak istediğini paylaştı. Hükmü Yok‘un yönetmeni Asya Leman bir pembe kimlik sahibi olarak bir renk atanmasıyla cinsiyetin tanımlanmasından duyduğu rahatsızlıkla yola çıkmış. Boğaz’ın yönetmenleri Fatma Belkıs ve Emre Birişmen İstanbul’un bölünmüşlüğünü yansıtmak istediklerini ifade ederken, Kuyuda Başlayan Yolculuk‘un yönetmeni Mustafa Umut Ay, sivil toplum kuruluşlarından duyduğu bir hikaye üzerinden mültecileri ele alarak  “bu insanlara üzülün demek değildi durumu göstermekti” derdiyle filmini yaptığını söyledi.

Buz Kesmiş Dünyalar, Atan Kalpler derlemesinde yer alan Fabrika, Yaban, Başka Mevzu ve Ebe filmlerinin yönetmenleri de gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Fabrika’nın yönetmeni Batuhan Köksal uzun bir süreci olan filminin onun için bir öğrenme süreci olduğunu; Yaban‘ın yönetmeni Volkan Budak filmine aldığı bir yarışma daveti ile yola çıktığını ve şahit olduğu insanlarla mandaların ilişkisi üzerinden doğa ve kültür çatışmasını anlatma fikriyle ilerlediğini; Başka Mevzu‘nun yönetmenleri Hulusi Nusih Tütüncü ve Bahar Kılıç Adilce filmlerine başta bir öyküyle başladıklarını ama tekrar sıfırdan yazdıklarını; Ebe’nin hem yönetmeni hem oyuncusu olan Ezgi Ay filmindeki ilk ve son doğum hikayelerinin ebe olan annesine ait olduğunu ve bir dayanışma hikayesi anlatmak istediğini paylaştı.

 

 

                             

+ There are no comments

Add yours