!f’te Dokuzuncu Gün!


!f bugün de rengarenkti!

“Benim için önemli olan karakterler arasındaki ilişkilerdi”

Keş!f Uluslararası Yarışması kapsamında “Beyond Dreams / Rüyaların Ötesinde” gösterimi yönetmen Rojda Şekersöz’ün katılımıyla gerçekleşti. Seyircinin sorularını yanıtlayan Şekersöz filmin yolcuğunu anlattı: “19 yaşında film okulu bittiğinde bu hikâyeyi geliştirmeye başladım. Yapımcılar beni aradığında kızların arkadaşlığı üzerine bir hikâye yapmak ister misin diye sordular ama bir senaryoları yoktu.” “Benim için önemli olan karakterler arasındaki ilişkilerdi” diyen Rojda “Bu filmde gördüğünüz karakterler işçi sınıfın orta tabakası gibiydi ve benim aslında anlatmaya çalıştığım şeyler işsizlik ve bir iş güvencesi olmaması gibi şeyler üzerineydi. Aynı ailede birkaç kuşağı portrelemek istiyordum.” cümlelerini ekledi.

Rüyaların Ötesinde filmini 3 Mart Cumartesi günü saat 13:00’de Ankara Cinemaximum Armada’da izleyebilirler!     Bilet al!

“Amacımız görünmez olanları görünür kılmaktı.”

Aşk ve Başka Bi’ Dünya Uluslararası Yarışması’nda yer alan, iki kuzenin çarpıcı gerçek hikâyesini anlatan ve Montreal Belgesel Festivali’nde Özel Mansiyon kazanan “Primas / Primalar” ın gösterimine yönetmeni Laura Bari de katıldı. Filmin hikayesinin Arjantin’de bilinen ve gerçek bir hikâye olduğunu anlatan Bari, filmdeki istismara uğramış iki kızdan birinin kuzeninin çocuğu, diğerininse yeğeni olduğunu paylaştı. “Bizim amacımız görünmez olanları görünür kılmaktı. Bu bir anlamıyla sanat eseri ama aslında bir sevgi eseri” diyen Laura iki kız için ekledi: “Şu anda çok güçlü ve iyi görüyorum onları, gülümsüyorlar ve mücadele ediyorlar. Belki 1000 belki 2000 yıl daha bunun için mücadele etmemiz gerekecek.” Bitişte tüm seyirciler kızlara sevgi yolladı!

Primalar’ı izlemek isteyenler 24 Şubat Cumartesi günü saat 11:00’de Cinemaximum Budak / CKM Büyük Salon’da (bilet al!); 25 Şubat Pazar günü saat 11:00’da Cinemaximum Kanyon’da (bilet al!) ve 2 Mart Cuma günü saat 15:00’de Ankara Cinemaximum Armada’da izleyebilirler (bilet al!)!

!f’te Türkiye prömiyerimizi yapmaktan çok mutluyuz!

Aşk ve Başka Bi’ Dünya Uluslararası Yarışması’nda yarışan bir diğer film “Halepli Berber / Mr. Gay Syria” bugün Türkiye prömiyerini yaptı. Filmin yönetmeni Ayşe Toprak yolculuğunu şöyle anlattı: “Karakterlerden biri olan Mahmut benim çok eskiden arkadaşım. Al-Jazeera’de belgesel yapıyordum ve bir çevirmene ihtiyacım vardı. Mahmut Suriye’nin ilk LGBTI örgütünü nasıl kurduğunu anlattı. Mr. Gay World’e Suriyeli bir delege sokacağım dedi ve ben de seni takip edeceğim dedim. Üç yıl önce oldu bu.

Dün başlayan YAPIMLAB @ !f: Yeni Renkler Yapımcı Atölyesi bugün sona erdi. !f Doc Lab tüm hızıyla devam ediyor! Bugün !f Doc Lab’de Samuel Aubin ve Berke Taş sohbet etti; Melis Behlil moderatörlüğünde Jairus McLeary, Shevaun Mizrahi ve Till Schauder bir araya geldi; Laura Bari’nin Master Class’ı gerçekleşti ve Orwa Nyrabia ile buluşuldu!

Aşk Olsun! dedik

Yine ve yeniden Aşk Olsun! gecemiz rengarenk gerçekleşti! Evrim de Evrim ve Mr. Sür’ün bizi dans ettirdiği sürprizli setleri; gecenin ateşini yakan Q-BRA ve Şevval Kılıç; Cake Mosque’a özel şovu için ve gelen yüzlerce kişiye müthiş enerjiniz için teşekkür ederiz! Aşk Olsun!

+ There are no comments

Add yours