Bir Sifa Araci Olarak Dans: Bir Atölye Çalismasi

25 Şubat 2017 (15:00 - 17:00) Alt Sanat Mekâni

Bboy Neguin sizi dansın bedeninizi, zihninizi, ruhunuzu ve enerjinizi dönüştüren boyutları arasında bir gezintiye çıkaracak. Brezilya dövüş sanatı Capoeria, Hip Hop ve Break Dance felsefelerini, tekniklerini ve konseptlerini birleştirerek, kendinizi ve yaratıcılığınızı özgün bir şekilde ifade edebilmenin yollarını bulacak, müziği dönüşümü tetikleyen bir şifa aracı gibi kullanmayı öğreneceksiniz. Atölye her seviyeden ve yaştan katılımcılara açıktır. Kapasite 40 kişi ile sınırlıdır. Biletler biletix.com'dan alınabilir, kapıda satış olmayacaktır. 

Capoeira 16. yüzyıl Brezilya’sında Capoeira’yı geliştiren Afrikalı köleler, bu dövüş sanatını “Özgürlüğe Giden Yol” olarak gördüler. Vücutlarını silah olarak kullanırken dansları ile kendilerini kamufle ediyorlardı. Gizlenmek zorunda olmaları nedeniyle, Capoeira onlar için bir hayat felsefesine ve kültüre dönüştü.

Hip Hop Hip Hop, 1970’li yılların sonunda Amerika’da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Hip Hop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.

Break Dance 1970 ortalarında doğan akrobatik bir dans stili olan Breakdance, genellikle genç erkek rap müzisyenlerinin sokaktaki müzik performansları eşliğinde yapılan bir danstır. Takip etmesi güç ayak hareketleri, pantomim, kafa üzerinde yapılan dönüşler, taklalar ve ustalık gerektiren doğaçlama hareketler, bu dansın karakteristik özellikleridir.

Bboy Neguin Kimdir? Dünyanın en prestijli Break Dance turnuvası olarak gösterilen Red Bull BC One şampiyonlarından, dünyaca ünlü bir dansçı, koreograf ve dövüş sanatları ustası olan, ayrıca zaman zaman aktörlük de yapan Brezilyalı Fabiano 'Bboy Neguin' Lopes, Break Dance tarihinin en seçkin yeteneklerinden biri. Neguin, Capoeira akrobasisini nefes kesici Bboy hünerleriyle harmanlayışıyla ünlü. Hip Hop, House ve Tricking gibi farklı dans türlerinde de usta olan Neguin, Marcelo D2, Jeniffer Lopez ve Madonna gibi ünlü isimlere dünya turnelerinde eşlik etti, sayısız ödül kazandı, dünyaca ünlü prodüksiyonlarda performanslar sergiledi.


Atölye Yürütücüsü: Bboy Neguin

Ücret: 20 TL

Dil: Ingilizce (Türkçe Ardil Çeviri)